7 viegli veidi, kā balināt zobus mājas apstākļos

kā balināt zobus mājas apstākļos

Ir pieejami tik daudz dažādi veidi, kā balināt zobus – speciaļas vizītes pie zobārstiem dārgās klīnikās, zobu balināšanas komplekti un vēl, un vēl. Taču lielākā daļa baltinošo produktu sastāv no spēcīgām ķīmiskām vielām, un tas uztrauc arvien vairāk cilvēku.

 

Ja jūs vēlaties baltākus zobus, taču tajā pašā laikā izvairīties no ķīmiskām vielām, te jūs uzzināsiet kā to izdarīt gan droši, gan dabiski.

Kas liek zobiem izskatīties dzeltenīgiem?

Ir daudzi faktori, kas liek zobiem zaudēt to dabiski balto, spožo krāsu. Tie var būt konkrēti ēdieni, dzērieni, kas ietekmē ārējo zobu virskārtu.

  • Dzeramā soda

Sodai ir dabīgas balināšanas īpašības, tādēļ tā ir arī plaši izmantota zobupastu sastāvdaļa. Tas var palīdzēt noberzt traipus no zobu virsmas.

Papildus balināšanai, soda rada sārmainu vidi mutē, kas novērš baktēriju vairošanos. Šis nav līdzeklis, kas zobus baltus padarīs pēc 1. lietošanas reizes, taču rezultātus redzēt var pēc aktīvas lietošanas vairāku nedēļu laikā.

Sodas vienas pašas spēja balināt zobus nav zinātniski pierādīta, taču vairākās izpētēs ir pierādījies, ka produkti, kuri satur šo vielu, rāda labus rezultātus un padara zobus redzami baltākus. Kā arī tieši tajās zobupastās, kuru sastāvā ir soda, ir pierādīti iedarbīgākas nekā tās, kuru sastāvā sodas nav.

Samaisi 1 tējkaroti dzeramās sodas un 2 tējkarotes ūdens tā, lai izveidotos pasta. Tad ar to iztīri zobus!  Šo procedūru var atkārtot dažas reizes nedēļā.

  • Ābolu etiķis

Ābolu etiķis jau izsenis ticis izmantots kā dezinfektants un dabīgs tīrīšanas produkts. 4

Ābolu etiķis

Etiķskābe, kas ir galvenā šī produkta sastāvdaļa, efektīvi iznīcina baktērijas. Etiķa antibakteriālā īpašība noder mutes tīrīšanai un zobu balināšanai.

Kādā pētījumā ar govs zobiem tika atklāts, ka ābolu etiķim ir balinošs efekts uz zobiem. Tomēr tika arī konstatēts, ka etiķis var mīkstināt zobus. Etiķskābe var mazināt zobu emalju. Šī iemesla dēļ nevajadzētu lietot ābolu etiķi katru dienu. Jums vajadzētu arī ierobežot laiku, kurā ābolu etiķis saskaras ar zobiem.

Lai to izmantotu kā mutes skalošanas līdzekli, atšķaidiet to ar ūdeni un vairākas minūtes skaliniet to mutē. Pēc tam noteikti izskalojiet muti ar tīru ūdeni.

  • Augu eļļas

Tas ir tradicionāls indiešu tautas ārstniecības līdzeklis, kas paredzēts mutes dobuma higiēnas uzlabošanai un toksīnu izvadīšanai no organisma. Tradicionāli indieši izmantoja saulespuķu vai sezama eļļu, bet jebkura augu eļļa darbosies. Kokosriekstu eļļa ir populāra izvēle, jo tai ir patīkama garša un tā piedāvā daudz papildu veselības ieguvumu.

augu eļļas

Kokosriekstu eļļa ir bagāta ar laurīnskābi, kas pazīstama ar savu spēju samazināt iekaisumu un nogalināt baktērijas.

Diemžēl nav zinātnisku pētījumu, lai pierādītu, ka eļļas balina zobus. Tomēr to noteikti ir vērts mēģināt. Daudzi cilvēki apgalvo, ka pēc regulāras eļļas lietošanas zobi ir baltāki un gaišāki.

Tas nozīmē – liet mutē aptuveni 1 ēdamkaroti eļļas, to mutē skalot, spiest un vilkt cauri zobiem aptuveni 15-20 minūtes, tādējādi noņemot baktērijas, kas var krāsot zobus dzeltenā krāsā.

Atšķirībā no daudzām citām zobu balināšanas metodēm, kokosriekstu eļļas vilkšana neietekmē zobus ar skābi vai citām sastāvdaļām, kas bojā emalju. Tas nozīmē, ka to darīt katru dienu ir droši.

  • Ūdeņraža peroksīds

Ūdeņraža peroksīds ir dabisks balināšanas līdzeklis, kas arī iznīcina baktērijas mutē.

Patiesībā cilvēki gadiem ilgi izmanto ūdeņraža peroksīdu, lai dezinficētu brūces, jo tās spēj nogalināt baktērijas. Daudzi komerciālie balināšanas līdzekļi satur ūdeņraža peroksīdu. 

Diemžēl nav pētījumu, kas parādītu, ka mutes skalošana vai tīrīšana tikai ar ūdeņraža peroksīdu ir efektīva zobu balināšanā, vairākos pētījumos ir analizētas komerciālās zobu pastas, kas satur peroksīdu.

Viens no pētījumiem atklāja, ka zobu pasta, kas satur 1% ūdeņraža peroksīda, padarīja zobus ievērojami baltākus.  Vēl viens pētījums atklāja, ka zobu tīrīšana divas reizes dienā ar komerciālu zobu pastu, kas satur peroksīdu, padarīja zobus  62% baltākus sešu nedēļu laikā.  

Lai gan stipri atšķaidītas koncentrācijas ir drošas, spēcīgas koncentrācijas vai pārmērīga lietošana var izraisīt smaganu kairinājumu un zobu jutīgumu. Pastāv arī bažas, ka lielās devās tas var izraisīt vēzi, bet tas nav pierādīts. 

Viens veids, kā izmantot ūdeņraža peroksīdu, ir kā mutes skalošanas līdzekli pirms zobu tīrīšanas. Lai izvairītos no blakusparādībām, pārliecinieties, ka lietojat 1,5% vai 3% šķīdumu. Vēl viens veids, kā izmantot ūdeņraža peroksīdu, ir sajaucot to ar dzeramo sodu, lai izveidotu pastu. Samaisiet 2 tējkarotes ūdeņraža peroksīda ar 1 tējkaroti dzeramās sodas un mazgājiet zobus ar šo maisījumu.

  • Zemenes

Zobu balināšana ar zemeņu un dzeramās sodas maisījumu ir dabisks līdzeklis, ko ir popularizējušas slavenības.

Šīs metodes atbalstītāji apgalvo, ka zemenēs esošā skābe novērsīs zobu krāsas izmaiņas, savukārt dzeramā soda noņem traipus.

Tomēr šis risinājums nav pilnībā pierādīts. Kamēr zemenes var likt zobiem izskatīties nedaudz baltākiem, tie, visticamāk, neietekmēs zobu traipus. Nesenā pētījumā tika konstatēts, ka zemeņu un vārāmās sodas maisījums, salīdzinot ar komerciālajiem balināšanas līdzekļiem, izraisīja ļoti mazu krāsu maiņu zobos.

Neskatoties uz pētījumiem, kas liecina, ka zemeņu un dzeramās sodas pastai bija minimāla ietekme uz zobu emalju, pārmērīga lietošana var izraisīt bojājumus.

Lai izmantotu šo līdzekli, sagrieziet svaigas zemenes un tām pievienojiet vārāmo sodu un ar to iztīriet zobus.

  • Ananass

Daži zinātnieki apgalvo, ka ananass var balināt zobus. Pētījumā tika konstatēts, ka zobupastas, kas satur ananāsus, ir daudz efektīvākas zobu traipu noņemšanai nekā standarta zobupastas.

Tomēr nav pierādījumu, ka ananāsu ēšana rada tādu pašu efektu.

  • Neaizmirstiet par zobu tīrīšanu un diegošanu

Lai gan dažas zobu krāsas izmaiņas laika gaitā rodas dabiski, tas lielā mērā ir netīrumu uzkrāšanās rezultāts. Regulāra tīrīšana un diegošana var palīdzēt zobiem palikt baltā krāsā, samazinot mutes baktērijas un novēršot krāsu plankumu veidošanos.

Zobu pasta viegli mazina zobu traipus, un diegošana noņem baktērijas, kas noved pie netīrumu uzkrāšanās. Regulāri zobu tīrīšana var palīdzēt arī zobiem palikt tīriem un baltiem.

Vai šis raksts Tev noderēja?
Sending
User Review
3 (6 votes)